Sitemizin işe yaraması – Etkili Keyword Araştırması

SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarında keyword araştırmasının önemi tartışılmaz. Eğer siteniz yanlış anahtar kelimeler üzerine kuruluysa, arama motorları ve müşterilerinizin sizi bulması pek mümkün olamaz. Yanlış anahtar kelime seçimi sadece yaptığınız harcamaların boşa gitmesini değil, harcadığınız emek ve zamanına da yazık olmasına neden olur.

Keyword araştırmasını 6 aşamada gerçekleştirebilirsiniz:

1-Doğru bilinen yanlışları düzeltme:

SEO kampanyası için keyword ararken yapılan ilk yanlış, müşterinizin hangi terimler ile arama yaparak web sitenizi bulacağını bildiğinizi sanmaktır. Aslında bilmiyorsunuz!  Yani öncesinde bir araştırma yapmadan, tahminler ile hareket edemezsiniz. Web sitenizin ne hakkında olduğunu ve nereye, nasıl ulaşılacağını site sahibi olarak sizin bilmeniz çok doğal, ama müşterinin bakış açısı ile bu süreci değerlendirmek oldukça zor.

Eğer bu değerlendirmeyi dar bir bakış açısıyla yapanlar, meslek jargonundan oluşan bir çok kelime elde edeceklerdir. Müşterinizin sizinle aynı sektörde çalışmama ihtimalinin çok yüksek olduğunu ve aynı sektörde çalışan kişilerin de size ihtiyaçlarının pek olmayacağını düşünmelisiniz. Ürünlerinizi veya web sitenizi tanımlarken sektöre ait kelimeleri aklınızdan çıkarın.

İkinci yanlış anlayış, ranking için web sitesi ile alakalı olmayan ama çok aranan kelimeleri kullanmaktır. Bir kadın giyim mağazasının “google” terimini kullanarak sıralamada yükselmesi , web sitesine ilgi göstermeyecek kişilere ulaşması dışında bir fayda sağlamayacaktır. Web sitesi trafiğinin artacağı kesin, ama bu doğru kişiler ile iletişim kurma şansı yaratmayacaktır.

2-Listeyi hazırlayıp, tekrar tekrar kontrol etme:

Keyword araştırmasına başlama fikri gözünüzü korkutabilir. Web sitenize müşteri getirecek, conversion oranlarını artıracak ve arama motorlarının sitenizi konunun uzmanı olarak değerlendirmesini sağlayacak kusursuz kelime kombinasyonlarını bulma düşüncesi bile sizi yorabilir.

En iyisi adım adım ilerlemek. İlk adım, potensiyel anahtar kelimeleri listelemek olacaktır. Müşterilerinizin sizi bulmak için hangi kelimeleri arayacağı konusunda beyin fırtınası yapın.  Bunu yaparken geniş anlamlı ve işinize özel cümleler, satış veya sadece araştırma hedefli kelime grupları, tek ve çok kelimeden oluşan terimleri düşünün.  Web sitenizde sunduğunuz ürün ve hizmetlerin tümünü içeren kelimeleri çıkarın. “Ayakkabılar”,”elbiseler” gibi genel terimlerden uzak durun. Web siteniz ile ilgili, ama rakiplerinizin aklına gelmeyen kelimeleri seçin.

Yeni fikirler için arkadaşlarınıza, firma çalışanlarına ve uygun iletişim kurabileceğiniz müşterilerinize danışabilirsiniz. Böylece farklı bakış açılarından web sitenizi değerlendirebilirsiniz.

Diğerlerinin ne yaptığını araştırın.

3-Keyword research tool yardımı alma:

Listenizi hazırladıktan sonra her anahtar kelimenin aranabilirliğine ve sitenize en kaliteli trafiği getirme ihtimaline göre eleme yapmanız gerekecektir. Bir keyword research tool aracılığı ile listedeki kelimelerin gün içinde kaç kez arandığını, gerçekten dönüşüm sağladığını ve diğer analitik bilgileri alabilirsiniz. Daha önce aklınıza gelmeyen kelime ve kelime gruplarını da ekleyebilirsiniz.

4-Listeyi tamamlama:

Kelimelerin dönüşüm oranlarını, aranma ve rekabet oranlarını öğrendiğinize göre bu kriterlere göre öncelikli kelime ya da tümceleri belirleyerek listenizi küçültebilirsiniz. Böylece web sitenizin konusu ya da amacına daha uygun anahtar kelimeleri belirlemiş olursunuz.

Öncelikle işinizi ya da web sitenizin içeriğini tanımlayan genel anahtar kelimeleri belirleyin. Bu kelimeler ile özellikle bir ürünü aramayan ziyaretçilere ulaşabilirsiniz. Örneğin, çizme satan bir web sitesi için “ayakkabı” kelimesi genel olsa da, sitenin neyi içerdiğine dair önemli bir bilgi verir. Bu kelimeyi arayıp sitenize gelen ziyaretçilere çizme sattığınızı anlatmanız gerekir. İlgisiz ziyaretçilerin gelip, sitenizi hemen terketmesini engellemek için bu genel terimlerden en çok dönüşümü sağlamanıza imkan sunanları eleyin.

Ardından size özel, yaptığınız işi ya da sattığınız ürünü daha iyi tanımlayan anahtar kelimeleri belirleyin. Bu kelimeler sitenize kaliteli trafik çekmenizi ve arama motorları tarafından uzman olduğunuz konuda tanınmanızı sağlayacaktır. Yukarıdaki örnekten devam edersek “deri erkek çizmesi”, “büyük boy kadın çizmesi” gibi anahtar kelimeler daha kaliteli trafik yaratacaktır.

5-Taktik belirleme

Elinizde 10-20 adet tam işinize odaklı anahtar kelimeleriniz mevcut, şimdi bu kelimeleri nasıl kullanacağınızı belirlemelisiniz.

Önce bu kelimeleri desteklemek için kaç web sayfası hazırlayacağınıza ve bu kelimeleri nerede kullanacağınıza karar verin. Önerilen tek sayfada ilişkili 3-4 anahtar kelimenin kullanılmasıdır. Kelimeleri sırf metinde yer alması için kullanmadığınızdan ve spam olarak algılanmasına neden olacak kadar sık tekrarlamadığınızdan emin olun.  Anahtar kelimelerin sadece içerikte yer alması gerekmez. Ayrıca title tag (başlık etiketi), meta description tagleri, headings (başlıklar), alt text (alt metin), anchor text( bağlayıcı metin)/navigational links (yönlendirici linkler)kısımlarında da kullanılabilirler.

6-Sonuçları değerlendirme, eleme yapma ve tekrarlama:

Doğru anahtar kelimeleri bulup, doğru yerleşimleri yapmak sizin için büyük bir adım. Ancak müşterileriniz ve web siteniz sürekli değiştiği gibi anahtar kelimeler de sürekli değişiyor. Web analizi yaparak anahtar kelimelerinizi sürekli takip etmeli ve güncellemelisin. Ancak bu şekilde rekabet edebilir durumda kalabilirsiniz.

Düşük bütçeli web site tasarımı ile başarılı olabilirmisiniz ?

web tasarım antalyaİnternette her alanda artan rekabet, son yıllarda web tasarımı sektöründe de önemli değişikliklere sahne oldu. Web sitesi tasarımı konusunda pek çok firma ya da freelance çalışanların oluşturduğu geniş bir sektör haline gelen, web tasarım sektöründe şaşırmadan karar vermek zorlaşıyor.

Web sitesi tasarımında öylesine fiyatlar sunulmaya başlandı ki, neredeyse sıfır maliyet rakamları ile oluşan bu tekliflerin sanki sonu hiç gelmeyeceğe benziyor. Dahası, bu tür web siteleri herşeyi yapabiliyor, internette daha çok ziyaretçi alıyor, satış yapıyor vs. vs.

Bütün bu karmaşanın içinde sizlere daha seçici olabileceğiniz bazı bilgileri vermeye çalışacağım.

More >

Web sitem var ama giren yok? Acaba Neden!?

seo nedir antalya web tasarımÖncelikle kendinize sormanız gereken soru şu?  Sahip olduğum sitemin diğer sitelerden farkı neyki google sizi en üste yükseltsin? yada sizin ne avantajınız varki sizden önce aynı kategoride açılmış web sitelerinden daha değerli olasınız?

Tabiki bu soruların cevapları bize ilk başda negatif düşündürsede gitmemiz gereken yoluda verecek. Nasılmı? İlk çıkan sayfaları inceleyerek tabiki. Üstte çıkan sayfalarda genellikle üstte çıkmak için bazı teknikler kullanılmıştır. Biz buna SEO yada türkçe anlamıyla Arama motoru optimizasyonu diyoruz. SEO belirli tekniklerle sitenizi google’ın değer verdiği kriterlere uyduğunuz için google gözünde daha değerli kılar.Bu yazımda SEO tekniklerine değinmeyeceğim ki yazsamda 1 yazıya sığacak küçüklükde değiller. Ayrıca arama motoru optimizasyonu Google Adword gibi ücretli reklamcılık değildir. Ziyaretçi başına ücret ödemezsiniz. Tamamiyle doğal arama sonuçlarından milyonlarca ziyaretçi için maliyet sıfırdır.

More >

Css Reset Nedir?

Hazırlanan bir tasarımın tüm web tarayıcılarında sorunsuz şekilde görüntülenmesi gerekmektedir. Bu sebeple web tasarımı yapanlar , tasarımın diğer tarayıcılarda nasıl göründüğünü görmek için tarayıcılarla  ayrı ayrı test ederler. Fakat bu testler her zaman doğru sonucu vermez. Çünkü her tarayıcının ayrı versiyonlarında ayrı görünümler almakda mümkündür.

More >