web tasarım antalyaİnternette her alanda artan rekabet, son yıllarda web tasarımı sektöründe de önemli değişikliklere sahne oldu. Web sitesi tasarımı konusunda pek çok firma ya da freelance çalışanların oluşturduğu geniş bir sektör haline gelen, web tasarım sektöründe şaşırmadan karar vermek zorlaşıyor.

Web sitesi tasarımında öylesine fiyatlar sunulmaya başlandı ki, neredeyse sıfır maliyet rakamları ile oluşan bu tekliflerin sanki sonu hiç gelmeyeceğe benziyor. Dahası, bu tür web siteleri herşeyi yapabiliyor, internette daha çok ziyaretçi alıyor, satış yapıyor vs. vs.

Bütün bu karmaşanın içinde sizlere daha seçici olabileceğiniz bazı bilgileri vermeye çalışacağım.

Web sitesi grafik çalışmasından ibaret değildir

Güzel görünümlü birkaç sayfadan oluşan web siteleri ile sık sık karşılaşırsınız.İlk bakışta olumlu bir görüntü verirler. Sonra eksileri farketmeye başlarsınız. İçerik yetersizdir, bazı bölümler hala tasarım aşamasındadır, grafikler içerikle alakasızdır. Hatta linklerden çalışmayanlar dahi olabilir. Bu listede uzayıp gider. Ya da sitenin ranking değerini ölçebilirseniz (google gibi arama motorları için sitenin değerini gösterir) sitenin neredeyse hiç ziyaretçi almadığını görebilirsiniz.

Çoğu kişi bu detayları düşünmez. Çoğu düşük bütçeli tasarımlar gerekli özenden yoksundur.

Web sitesi grafik olarak etkileyici olmalıdır. Ziyaretçiler takdir etmek isterler. Görsel çekicilik açısından temel felsefe böyle kabul edilebilir. Ancak grafiksel çekicilik ilk 5 dakika için geçerlidir. Sonra devreye içerik girer. Düşük bütçeli çalışmalarda içerik konusunda yeterli emeği bulmak zordur.

Webmasterınızın bilgi düzeyi sitenizin başarı düzeyi ile doğru orantılıdır

Web tasarımları artık template dediğimiz hazır şablonlarla hazırlanıyor. Web master için tasarım işi artık çok uzun ve zahmetli değil. Flash animasyonlardan html tasarımlara kadar internette ücretsiz/düşük fiyata tasarımlar bulabilirsiniz.  Ancak anlam kargaşası yaratan bir konuyu vurgulamak istiyorum. Genel olarak biz “web tasarım” olarak adlandırdığımız hizmet, web sitesini oluşturmayı ve web sitesinin internet ortamında başarılı olması için gereken bir dizi hizmetin tamamına söyleniyor. Oysa ki web tasarım; “grafik tasarım” anlamına denk düşüyor. Oysa webmaster için yapılacak çok iş vardır. Aklımıza gelenleri sıralayalım:

Webmasterın görevleri:

 • Web sitesinin tasarımını oluşturacak grafikleri hazırlamak
 • Web sayfasını oluşturacak temel sayfaları oluşturmak
 • Birden fazla yabancı dil için grafikleri hazırlamak
 • Sitenin navigasyon yapısını tasarlamak
 • Dolduralacak iletişim formlarını hazırlamak
 • İçerikleri web sayfalarına aktarmak
 • Arama motoru optimizasyonu için web sayfalarını ayarlamak
 • Arama motoru optimizasyonu için teknik dosyaları oluşturmak
 • Arama motorlarına kayıt işlemlerini yapmak
 • Sitenin ziyaretçi trafiğini analiz etmek için gerekli istatistik sistemini kurmak
 • Arama motoru optimizasyonu veya reklam platformları ile sürekli çalışma halinde olmak
 • Gelişen teknolojilere göre siteyi güncellemek
 • Şu teknolojlerde bilgili olmak : html, css, asp.net, php, javascript, mysql, mssql, ssl, iis…

Bütün bu çalışmalara daha ilave edilecek çok iş var. Ayrıca bütün bu işleri yapacak programların çoğunluğunun ingilizce olduğunu da ilave edelim. Ama sanırım siz temel noktayı kavradınız. Burada sorulacak esas soru şu : Saydığımız bütün bu bilgilere birkaç yıl gibi kısa sürede sahip olunabilir mi ?

Bu soruyu bir kenara bırakıp devam edelim.

Web tasarımı belirli bir sürede tamamlanır, ancak yıllarca yaşar

Temel ihtiyaçlarda bir tanıtım sitesini hazırlamak günlerle ifade edilen sürelerde tamamlanır. Web siteniz yayına girdiğinde herşeyin tamam olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak esas uğraşı yeni başlıyordur aslında.

Yaşanan temel sorunlardan bazıları :

 • Web sitenize ziyaretçilerin gelmemesi,
 • Gelen ziyaretçilerin aradıklarını bulamaması,
 • Değişen ürün ya da hizmetlerin sitede güncel olarak bulunmaması,
 • İletişim formunun zamanla çalışmaz hale gelmesi,
 • İletişimdeki bilgilerinizin güncel olmaması,
 • Webmasterınızın askere gitmesi :) ),
 • Web hosting firmanızı değiştirdiğinizde web sitenizin bir kopyasının olmadığını farketmeniz,
 • Flash gibi derlenmiş dosyaların orjinallerinin kayıp olması.

Bu liste de tahmin edeceğiniz gibi uzayıp gider. Ancak esas nokta webmaster hizmetinizin kesintisiz olması gerekliliğidir. Bugün 5 yıl önce yapmış olduğumuz tasarımlarda bile hala güncellemeler yapabiliyoruz. Ancak karşılaştığımız pek çok yeni müşterimiz, bırakın eski web sitesinin kopyasını bulmayı, onu hazırlayan webmasterı bile bulamadığından dert yanıyor.

Başarılı bir web sitesi için emek vermek şarttır, emek ise maliyet demektir

Düşük bütçeyle olacak”mış” gibi görünen herşey aslında toz pembe bir başlangıç için hazırlanmış göz boyamadan ibarettir. Herhalde en kibar böyle söylenir. Fakat  web sitesinden sonuç almak isteyen düşük bütçeli bir projede zaman kaybeden birisi için bu durum pek de öyle sayılamaz. Sonuç hüsrandır.

Ticari geleceğinde web sitesinin önemli bir anahtar rolü oynadığının bilinciyle işe başlıyorsanız profesyonel bir altyapının gerekliliğini kolayca tahmin edebilirsiniz. Altyapı olarak web tasarm, cms (içerik yönetim sistemi ), web hosting hizmetlerini kısaca sayabiliriz.

Seçici olmanın zorluğu sizi yıldırmamalı

Pek çok teknik detayın kafanızı karıştıracağından şüphem yok. Düşük bütçeli ve bol vaad içeren teklifler her zaman cazip gelecektir. Ancak işin teknik detaylarından da anlaşılacağı gibi bu konuda webmasterın tecrübesi, bilgi birikimi çok büyük önem kazanmaktadır. Bugün ülkemizde içerik oluşturucu bir sektör oluşmamasına rağmen, amerikada bu işten yüksek rakamlar alan, yaptıkları işlerle web sitelerini arama motorlarında ilk sıralara oturtan profesyoneller bulunmaktadır. Ülkemizde genel yaklaşım grafiklerin oluşturulması ile işlerin tamamlandığı şeklinde anlaşılmakta, başarısız web siteleri ile umutlar hayal kırıklığına dönüşmektedir.

Kurumsal firmalar için web sitesi konusu bazen yetkilinin olmaması ile daha da karmaşıklaşarak içinden çıkılamaz hale gelebilmektedir. Bütün bu olumsuzluklar şirketlerde başarılı web sitesi sahibi olmayı zorlaştırmaktadır.

Düşük bütçeli tasarımlarla yola çıkacaksanız iki defa düşünmelisiniz

Yukarıda saydığım noktalarda görüldüğü gibi web sitesinin başarılı olması emek ve maliyet demektir. Bütçenizi oluştururken web sitenizin gelecekte size müşteri kazandıracak, tanıtımınızı güçlendirecek özelliklerde oluşturulduğundan ve desteklendiğinden emin olmalısınız. Biz müşterilermizle görüşürken sık sık bu fikri vurguluyoruz : Başarılı web siteleri emek ister !

Bu yazı erkasoftdan alıntıdır.